top of page

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Pierwszy kontakt z lekarzem psychiatrą często budzi najróżniejsze obawy i łączy się ze stresem. Należy jednak pamiętać, że wizyta taka nie różni się specjalnie od porady lekarskiej u innych specjalistów. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Interesuje go jakiego typu dolegliwości pacjent doświadcza i jak wpływają na codzienne funkcjonowanie. Ponadto zbiera wywiad odnośnie innych chorób (zawsze najlepiej mieć ze sobą dokumentację medyczną), wywiad rodzinny i środowiskowy.

Atmosfera w czasie wizyty jest przyjazna, lekarz szanuje, że pacjent na początku nie chce rozmawiać o niektórych sprawach. Oczywiście wszystkie informacje są objęte tajemnicą lekarską.

Gdy jest to konieczne, lekarz może zalecić dodatkowe badania, konsultację u innego lekarza specjalisty (np. neurologa) lub psychologa.

Po przeprowadzeniu badania psychiatrycznego, lekarz może postawić wstępną diagnozę, o której udzieli niezbędnych informacji, przedstawi plan leczenia i zaleci kontrolę.

 

Jak wygląda leczenie psychiatryczne?

Wiele osób obawia się przyjmowania leków „psychotropowych”. Tą złą reputację mają leki starej generacji, kiedy rzeczywiście występowało wiele działa niepożądanych a których obecnie najczęściej się już nie stosuje. 


Współczesna farmakoterapia psychiatryczna jest coraz bardziej rozwinięta. Większość stosowanych dzisiaj leków zupełnie nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, pracy, jazdy samochodem. Wiele zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia somatyzacyjne, mogą całkowicie ustąpić przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia psychiatrycznego. Prawidłowo dobrane leki są bezpieczne dla organizmu, nie uzależniają i nie powodują istotnych objawów ubocznych. 


Po postawieniu diagnozy, lekarz psychiatra zaleca stosowanie odpowiednich leków. Zaleca też okresowe kontrole (najczęściej co 4-12 tygodni) by ocenić efektywność ich działania i ustalić optymalne dawkowanie. Jeżeli jest to konieczne, oczywiście zmieni preparat na inny. 


Odpowiednio dobrane leki, powinny zlikwidować, bądź w znaczącym stopniu zmniejszyć objawy chorobowe. Leczenie psychiatryczne odbywa się najczęściej kilka miesięcy, ale oczywiście może trwać dłużej. Okres przyjmowania leków związany jest przede wszystkim z utrwaleniem poprawy, tzn. pacjent czuje się dobrze, ale przez pewien czas musi przyjmować leki by nie było nawrotów. 

Czym różni się psychiatra od psychologa lub psychoterapeuty?

Psychiatra jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń psychicznych. Dzięki odpowiednej diagnozie jest w stanie odpowiednio dobrać leczenie – przepisze leki i/lub zaleci inną formę terapii np. u psychologa lub psychoterapeuty.

 

Gdy jest to koniczne wystawi zaświadczenie lekarskie, orzecznicze, zaświadczenie o okresowej niezdolności do pracy - ZLA itp. 
 

Leczenie niektórych zaburzeń psychicznych prowadzi się równolegle tzn. zarówno leczenie farmakologiczne u psychiatry jak i psychoterapia u psychologa/psychoterapeuty. 

Beautiful Landscape
bottom of page